4 typy graczy

Jakim typem gracza jesteś? Poznaj ich wszystkich!

Dzięki pracy Richarda Bartley’a, wykładowcy akademickiemu oraz twórcy gry MUD1 możemy wyróżnić 4 najpopularniejsze typy graczy. Przekonaj się czy wolisz odkrywać czy zdobywać.

Przed projektantami gier zawsze stało największe wyzwanie kreacji mechanizmu gry, który sprawi, że każdy odnajdzie w niej coś dla siebie. Jest to trudne zadanie, ponieważ wszyscy jesteśmy inni i oczekujemy od rozgrywki innych rodzajów emocji. Badacze i naukowcy od lat starają się dokonać klasyfikacji profili graczy tak, aby te w jak najlepszy sposób ukazywały ich oczekiwania wobec gry, pragnienia, potrzeby. Za najpopularniejszy podział przyjmuje się obecnie podział zaproponowany przez Richarda Bartley’a. Wyróżnił on 4 podstawowe rodzaje graczy:

4 typy graczy, gry, gracze, grywalizacje, gryfikacja, gamifikacja, rozrywka, raport IPSOS, games, gryfication, gamification, 4 types of players, business gamification, grywalizacja w biznesie,

 

 

 

  • Społecznicy (socializers),
  • Zabójcy (killers),
  • Odkyrwcy (explorers),
  • Rekordziści (achievers).

 

 

 

Społecznicy są osobami traktującymi grę jako medium. Dzięki niemu chcą rozmawiać, poznawać nowe osoby, wymieniać się doświadczeniami. Jako najważniejsze traktują interakcję z innymi graczami. Nie mają nic przeciwko zdobywaniu punktów, ani wykonywaniu misji, lecz to co ich napędza do dalszej gry to kooperacja oraz funkcje społeczne, jakie umożliwia dana gra. Osoby takie najchętniej korzystają z chatu, połączeń gry z portalami społecznościowym czy też odnajdowaniem nowych znajomych dzięki graniu.

Rekordziści, zdobywcy to osoby dążące do maksymalizacji wyników w grze. Charakteryzują się ambicją. Chętnie rywalizują z innymi graczami, a także wykonują wszystkie misje i zadania. Jako najbardziej skuteczne motywatory dla rekordzistów uznaje się: odznaki, możliwość awansu na kolejne poziomu gry, rankingi, misje specjalne.

Odkrywcami są osoby, które doszukują się jak największej liczby tajemnic w grze i dążą do ich rozwiązania. Aby to osiągnąć niezbędna jest dla nich dokładna i wnikliwa analiza wszystkich obszarów gry i zadań. Często wracają do już zrealizowanych zadań, aby wykonać je lepiej. Charakteryzują się dociekliwością. Motywują ich odznaki, pasek postępów w grze, możliwość wyboru różnych scenariuszy, wielowymiarowość gry.

Najbardziej nieprzewidywalną grupą graczy są zabójcy. Głównymi celami dla nich jest zwycięstwo oraz zawzięta rywalizacja. Często prowokują innych graczy do walki lub skupiają się na utrudnieniu im rozgrywki. Najlepszą sytuacją dla zabójców jest ciągłe uprzykrzanie życia innym graczom. Najlepszymi motywatorami dla tej grupy są rankingi, statystyki, tablice rekordów.

W grach tak, jak w życiu – każdy jest inny. Bartley uważa, że w każdej osobie jeden z wyżej opisanych typów dominuje nad innymi. Z kolei Gabe Zichermann i Christopher Cunningham zaproponowali podział 4 typów dla przeciętnej osoby (Książka: „Grywalizacja. Mechanika gry na stronach WWW i w aplikacjach mobilnych). Wygląda on tak:

  • 80% społecznik,
  • 50% odkrywca,
  • 40% zdobywca,
  • 20% zabójca.

Analizując typy graczy można stwierdzić, że najwięcej osób to społecznicy. Stanowią oni 75% graczy. Odkrywcy i zdobywcy to ok 10%, zaś zabójcy to tylko 5%. Przy kreowaniu gier niezwykle ważna jest znajomość typów graczy. Dzięki temu wiadome jest, jakie mechanizmy powinny zostać zastosowane. Znajomość typów graczy jest niezwykle istotna dla projektantów gier. Pozwala ona na odpowiednie dopasowanie gry, które maksymalizuje zaangażowanie graczy.

Napisz do nas i dowiedz się, co możemy zaprojektować dla Ciebie!